Kuva rippikoulun isosista.

Nuorille ja rippikoululaisille

Emme ole yksin, vaikka emme tapaa toisiamme. Halipulaa voi lievittää monin keinoin Seuraa tiedotusta - sometusta luvassa! 

 

IG: roisrknuoret

Joka päivä uutta juttua, vaihtuvia kasvoja, kysymyksiä, kohtaamisia… 

Puolen tunnin live klo 18 

Hartaus klo 21 

 

 

Hei, isoset! Tästä voit katsoa, mille ajankohdalle olisi vielä isosia haussa.

 

Leirien tiedot päivitetty 28.5. 

 

 

Jos olet käytettävissä, toimi näin:

  • Tsekkaa ensin, ettei sinulla ole jo sovittuna leiriä juuri edelliselle tai seuraavalle viikolle tai päällekkäin päiväkoulujakson tai konfirmaation kanssa.
  • Laita viesti ryhmän nuorisotyönohjaajalle; kerro nimesi ja leirin numero, jolle haluaisit.  Oletko ensikertalainen vai kokenut konkari, sekä mainitse montako leiriä sinulla on tälle kesälle sovittuna.
  • Jää odottelemaan vastausta

11 A + B Saarenkylä + Yläkemijoki 27.-31.7. Päiväkoulua 15.6. ja 18.6. konfis 1.8. klo 10 Viiri ja 2.8. Klo 12.30 kirkko

Isonen tarvitaan, ilmoittaudu Jerelle

 16 Päiväripari Korkalovaara 22.7.-2.8. Konfirmaatio 2.8.

Avustaja ja isosia tarvitaan, ilmoittaudu Merville

 26 Pienryhmä 28.-30.8.

Isosia tarvitaan, ilmoittaudu Jennille

  Jos olet kiinostunut erityisrippikoulusta, jossa on mm. kehitysvammaisia nuoria, niin ole yhteydessä Terhi Ämmälään, 0405807048.

 

Otapa yhteyttä, jos yhtään siltä tuntuu 

Nuorisotyönohjaajat 

Jenniina Heikkilä 040 730 0153 jenniina.heikkila@evl.fi 

Petteri Mäki-Hirvelä 040 721 8862 petteri.maki-hirvela@evl.fi 

Minna Laakko 0400 138 143 minna.laakko@evl.fi 

Antti Pehkonen 040 741 4531 antti.pehkonen@evl.fi 

Mari Pääkkölä 040 583 2517 mari.paakkola@evl.fi 

Juho Rinne 040 358 2135 juho.rinne@evl.fi  

Taru Spännäri 040 732 1989 taru.spannari@evl.fi 

Jere Turpeinen 040 546 9408 jere.turpeinen@evl.fi 

 

Erityisnuorisotyönohjaajat 

Jenni Rautio 0400 690 465 jenni.rautio@evl.fi 

Mervi Tiilikainen 040 571 3372 mervi.tiilikainen@evl.fi 

 

Nuorisosihteeri:  

Merita Orell-Kiviniemi 040 730 1965 merita.orell-kiviniemi@evl.fi 

 

Nuorisopappi:  

Ari Jarva 0400 194 845 ari.jarva@evl.fi 

 

Kirkon keskusteluapua on tarjolla monin eri tavoin. Tarkemmat linkit löytyvät etusivultamme rovaniemenseurakunta.fi. 

 

 

Meidän seurakunnassa on monenlaista toimintaa ympäri vuoden: koulutusta, leirejä ja retkiä. Rippikouluun kutsutaan kaikki 15-vuotiaat ja Isostoiminnassa on moneksi vuodeksi kivaa tekemistä. Nuorisotyö järjestää siulle viikkotoimintaa, leirejä ja retkiä. Nuorisokahvila Katutasossa voi viettää aikaa ja tavata tuttuja.

 

Tarvitsen tukea!

Voit ottaa erityisnuorisotyötä tekeviin nuorisotyönohjaajiin yhteyttä missä tahansa elämäntilanteessa ja juuri niissä asioissa mitkä sinulle ovat tärkeitä tai ajankohtaisia. Esimerkiksi stressi, haasteet koulussa tai perheessä, suru, yksinäisyys, ihmissuhderistiriidat, taloudelliset vaikeudet tai hengelliset kysymykset ovat asioita joiden äärellä voimme tavata.

Ota yhteys alueesi nuorisotyönohjaajaan.