Rippikoulutapaamiset on nyt peruttu pääsiäiseen saakka.

Jatkosta ilmoitellaan tällä sivustolla sekä ryhmille sähköpostilla. 

Voi olla, että kesän rippikoulut voidaan pitää lähes normaalisti. Mietimme vaihtoehtoisia toteutustapoja kesän ajalle, mahdollisia leirejä ja päivärippikouluja kesän lopulle tai syyslomalle. 

 

Konfirmaatiopäivät saattavat muuttua, jos riparin toteutus muuttuu, tämä on hyvä huomioida juhlajärjestelyissä. 

 

Aluksi nämä päivät voi tuntua jopa lomalta, kun arjen hektisiä aikatauluja ei ole.  

Mutta miltäköhän tuntuu kuukauden kuluttua?  

Olisiko hyvä luoda joitain kiinnekohtia päivään ja joitain rutiineja - oman arjen lukujärjestys auttaa tottumaan tähän uuteen tilanteeseen.  

 

Tämä uusi tilanne saattaa hämmentää. 

Kotona saattaa olla pieniä alle kouluikäisiä, alakoululaisia, yläkoululaisia, lukiolaisia ja ammattiin opiskelevia. Vanhempi tekee mahdollisesti etätöitä kotoa käsin. Huolta voi olla toimeentulosta tulevina kuukausina. Tiivis yhdessäolo kotona voi kiristää yhden, jos toisenkin pinnaa. Toisaalta nyt on suuri mahdollisuus myös kasvattaa yhteenkuuluvuutta. Nyt on hyvä hetki puhaltaa, olla yhdessä ja vain olla ja jutella. On myös aikaa tehdä yhdessä asioita kotona, askarrella vaikka pääsiäiskoristeita, leipoa, pelata lautapelejä ja ulkoilla. Annetaan rauhan laskeutua koteihimme. Annetaan armoa toisillemme.  

Siunausta, rakkautta ja terveyttä kaikkiin koteihin. 

 

Otapa yhteyttä, jos yhtään siltä tuntuu 

 

Nuorisotyönohjaajat:  

Jenniina Heikkilä 040 730 0153 jenniina.heikkila@evl.fi 

Petteri Mäki-Hirvelä 040 721 8862 petteri.maki-hirvela@evl.fi 

Pinja Paukkeri 040 186 4280 pinja.paukkeri@evl.fi (1.4. asti) 

Minna Laakko 0400 138 143 minna.laakko@evl.fi (1.4. alkaen) 

Antti Pehkonen 040 741 4531 antti.pehkonen@evl.fi 

Mari Pääkkölä 040 583 2517 mari.paakkola@evl.fi 

Juho Rinne 040 358 2135 juho.rinne@evl.fi  

Taru Spännäri 040 732 1989 taru.spannari@evl.fi 

Jere Turpeinen 040 546 9408 jere.turpeinen@evl.fi 

 

Erityisnuorisotyönohjaajat:  

Jenni Rautio 0400 690 465 jenni.rautio@evl.fi 

Mervi Tiilikainen 040 571 3372 mervi.tiilikainen@evl.fi 

 

Nuorisosihteeri:  

Merita Orell-Kiviniemi 040 730 1965 merita.orell-kiviniemi@evl.fi 

 

Nuorisopappi:  

Ari Jarva 0400 194 845 ari.jarva@evl.fi 

 

Kirkon keskusteluapua on tarjolla monin eri tavoin. Tarkemmat linkit löytyvät etusivultamme rovaniemenseurakunta.fi.

 

 

Rippikoulu kutsuu sinua, suurta ihmettä

Yhdeksän kymmenestä nuoresta käy vuosittain rippikoulun Rovaniemellä. Se koetaan tärkeäksi etapiksi matkalla aikuisuuteen ja on osa suomalaista nuorisokulttuuria.

Jos täytät rippikoulun päättymisvuonna 15 vuotta, olet tervetullut rippikouluun! Jotta sinut voidaan konfirmoida, sinun tulee olla kastettu ja kirkon jäsen. Rippikouluun voit tulla, vaikket kuuluisi kirkkoon. 12–14-vuotias voidaan kastaa ja liittää kirkon jäseneksi omalla kirjallisella suostumuksella. Rippikoulusta vastaava pappi auttaa sinua kaikissa käytännön asioissa.

Sivustolle on koottu seurakuntamme rippikoulutietoa ja ilmottautumisohjeet.

Klikkaa valikosta seuraavan vuoden riparit, jotta näet riparitarjonnan ja pääset ilmottautumaan.

Vuonna 2006 syntyneet ilmoittautuvat vuoden 2021 rippikouluun keväällä 2020.

Rippikoulu alkaa ilmoittautumisvuoden loka-marraskuussa ja konfirmaatio on vuonna 2021.