Kuva rippikoulun isosista.

Nuorille ja rippikoululaisille

 

Emme ole yksin, vaikka emme tapaa toisiamme. Halipulaa voi lievittää monin keinoin 

Seuraa tiedotusta - sometusta luvassa! 

 

IG: roisrknuoret

Joka päivä uutta juttua, vaihtuvia kasvoja, kysymyksiä, kohtaamisia… 

Puolen tunnin live klo 18 

Hartaus klo 21 

 

Aluksi nämä päivät voi tuntua jopa lomalta, kun arjen hektisiä aikatauluja ei ole.  

Mutta miltäköhän tuntuu kuukauden kuluttua?  

Olisiko hyvä luoda joitain kiinnekohtia päivään ja joitain rutiineja - oman arjen lukujärjestys auttaa tottumaan tähän uuteen tilanteeseen.  

 

Tämä karanteeniaika saattaa hämmentää. 

Kotona saattaa olla pieniä alle kouluikäisiä, alakoululaisia, yläkoululaisia, lukiolaisia ja ammattiin opiskelevia. Vanhempi tekee mahdollisesti etätöitä kotoa käsin. Huolta voi olla toimeentulosta tulevina kuukausina. Tiivis yhdessäolo kotona voi kiristää yhden, jos toisenkin pinnaa. Toisaalta nyt on suuri mahdollisuus myös kasvattaa yhteenkuuluvuutta. Nyt on hyvä hetki puhaltaa, olla yhdessä ja vain olla ja jutella. On myös aikaa tehdä yhdessä asioita kotona, askarrella vaikka pääsiäiskoristeita, leipoa, pelata lautapelejä ja ulkoilla. Annetaan rauhan laskeutua koteihimme. Annetaan armoa toisillemme.  

Siunausta, rakkautta ja terveyttä kaikkiin koteihin. 

 

Otapa yhteyttä, jos yhtään siltä tuntuu 

 

Nuorisotyönohjaajat 

Jenniina Heikkilä 040 730 0153 jenniina.heikkila@evl.fi 

Petteri Mäki-Hirvelä 040 721 8862 petteri.maki-hirvela@evl.fi 

Pinja Paukkeri 040 186 4280 pinja.paukkeri@evl.fi (1.4. asti) 

Minna Laakko 0400 138 143 minna.laakko@evl.fi (1.4. alkaen) 

Antti Pehkonen 040 741 4531 antti.pehkonen@evl.fi 

Mari Pääkkölä 040 583 2517 mari.paakkola@evl.fi 

Juho Rinne 040 358 2135 juho.rinne@evl.fi  

Taru Spännäri 040 732 1989 taru.spannari@evl.fi 

Jere Turpeinen 040 546 9408 jere.turpeinen@evl.fi 

 

Erityisnuorisotyönohjaajat 

Jenni Rautio 0400 690 465 jenni.rautio@evl.fi 

Mervi Tiilikainen 040 571 3372 mervi.tiilikainen@evl.fi 

 

Nuorisosihteeri:  

Merita Orell-Kiviniemi 040 730 1965 merita.orell-kiviniemi@evl.fi 

 

Nuorisopappi:  

Ari Jarva 0400 194 845 ari.jarva@evl.fi 

 

Kirkon keskusteluapua on tarjolla monin eri tavoin. Tarkemmat linkit löytyvät etusivultamme rovaniemenseurakunta.fi. 

 

 

Meidän seurakunnassa on monenlaista toimintaa ympäri vuoden: koulutusta, leirejä ja retkiä. Rippikouluun kutsutaan kaikki 15-vuotiaat ja Isostoiminnassa on moneksi vuodeksi kivaa tekemistä. Nuorisotyö järjestää siulle viikkotoimintaa, leirejä ja retkiä. Nuorisokahvila Katutasossa voi viettää aikaa ja tavata tuttuja.

 

Tarvitsen tukea!

Voit ottaa erityisnuorisotyötä tekeviin nuorisotyönohjaajiin yhteyttä missä tahansa elämäntilanteessa ja juuri niissä asioissa mitkä sinulle ovat tärkeitä tai ajankohtaisia. Esimerkiksi stressi, haasteet koulussa tai perheessä, suru, yksinäisyys, ihmissuhderistiriidat, taloudelliset vaikeudet tai hengelliset kysymykset ovat asioita joiden äärellä voimme tavata.

Ota yhteys alueesi nuorisotyönohjaajaan.